fbpx

Kos Adasında Gezilecek Yerler

Bu yaz tatil planınıza Yunanistan’ın en güzel adalarından biri olan Kos’u dahil etmeye ne dersiniz? Türklerin sıklıkla ziyaret ettiği adaların başında gelen Kos, keyifli bir tatil isteyenler için ideal yerlerden. Hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile ilgi gören Kos Adasını birlikte keşfedelim…

Kos Adası’nı sadece deniz tatilinden ibaret değil. Adada gezip görülebilecek çok fazla yer bulunuyor. Gezilecek yerler listenize eklemenizi önereceğim ilk adres, gölgesinde dinlenerek huzurla dolacağınız ünlü Hipokrat Ağacı.

Tıbbın babası olarak bilinen Hipokrat’tan ismini alan çınar ağacı, adanın adeta sembolü durumunda. Hipokrat’ın, bu ağacın altında öğrencilerine ders verdiği söyleniyor. Ağacın yakınlarındaki Hasan Paşa Camii ile birlikte Defterdar Camii Osmanlı döneminin izlerini taşıyor.

Liman girişinde bulunan Şövalyeler Kalesi’nin büyük bir kısmı zamana yenik düşse de halen ziyaret edilebiliyor. Kos Adası’nda pek çok antik kalıntılar bulunuyor. Hipokrat’ın ölümünden sonra onun adına açılan olan Asklepion, bilinen ilk sağlık merkezidir. Merkezde yer alan Agora ise milattan sonra 4. yüzyıla uzanan tarihi ile ziyaret etmeye değer yerlerden biri.

Alışverişi seviyorsanız Eleftheria Meydanı ve Leof. El. Venizelolu caddesine uğramayı unutmayın. Hem giyim hem de gıda alışverişinizi çok uygun fiyatlara yapabilirsiniz. Uzo, feta peyniri, Yunan kahvesi, reçel, bal ve zeytinyağı buradan alabileceğiniz ürünlerden sadece birkaçı. Kos’a gelmişken Zia Köyü’ne muhakkak uğrayın ve etkileyici gün batımı manzarasına karşı Yunan lezzetlerinin tadına bakın.

Merkezde vakit geçirdikten sonra kendinizi deniz ve güneşin kollarına bırakmak isterseniz merkeze 10 kilometre uzaklıktaki Tigaki Plajı sizin için harika. Mastichari Plajı, Psalidi Plajı, Marmari de listenizde bulundurabileceğiniz en güzel Kos plajları arasında.

Bir diğer durağımız ise süngerleri ile meşhur olan Kalimnos Adası. Geçmişte süngerciliğin merkezi konumunda bulunan adadaki mağazaların bazılarında halen sünger satışı yapılmaktadır. Huzurlu ve sakin bir ada olan Kalimnos Adası deniz kenarındaki tavernaları, restoranve kafeleriyle Akdeniz’in sıcaklığını doya doya hissedebileceğiniz bir yer.

Turumuzun son durağı ise, keçi adası olarak da bilinen Pserimos Adası. Geniş bir sahile sahip olan Pserimos Adası, diğer iki adaya göre daha kalabalık.
Sizin de yolunuz bu güzel Yunan adasına düşerse tekne ile maviliklere açılmanızı tavsiye ederiz.

  • Kos Adasında Gezilecek Yerler için yorumlar kapalı