fbpx

Atina’da Gezilecek Yerler

Antik kalıntılardan dünya çapında ünlenen müzelerine, tarihi mahallelerden sayısız kafelerine kadar bir ziyaretçinin arayabileceği tüm şeyleri içinde barındıran Atina’da görülecek ve yapılacak çok fazla aktivite bulabilirsiniz. Fakat Yunanistan’ın bu tarihi başkentine gittiğinizde aşağıda sizler için liste haline getirdiğimiz 10 yeri muhakkak görmelisiniz.

Parthenon

Atina’nın ortasında, kayalık bir tepenin üstünde yer alan Akropolis, kentin en önemli tarihi eserlerini barındırıyor. Bu eserlerden en görkemlisiyse kesinlikle şehrin neredeyse her yerinden görülen ve yaklaşık 2500 yıl önce Tanrıça Athena’ya adanarak yapılmış bir tapınak olan Parthenon.

Plaka

Akropolis’in aşağısında bulunan Plaka, şehrin en gözde bölgelerinden birisi. Plaka’nın Arnavut kaldırımlı sokaklarında gezerken, tipik Yunan mimarisine sahip iki katlı evleri ve masaları sokaklara dek uzanan kafeleriyle kendinizi Atina’dan çok Ege Denizi’ndeki bir Yunan adasında yürüyormuş gibi hissedeceksiniz.

Ulusal Arkeoloji Müzesi

Yunanistan’ın dört bir yanından çıkarılmış olan ve tarih öncesi dönemlerden, geç antik çağa kadar uzanan zengin bir koleksiyona sahip olan Ulusal Arkeoloji Müzesi, dünyada kendi alanındaki en büyük ve en iyi müzelerden biri olarak görülüyor. Eğer gerçek bir tarih ve sanat tutkunuysanız, bu müze tam sizlere göre.

Parlamento Binası

Parlamento Binası, şehrin en merkezi ve en hareketli meydanlarından biri olan Syntagma (Anayasa) Meydanı’nda bulunuyor. Geleneksel kıyafetler içindeki Yunan askerlerinin, Parlamento Binası’nda bulunan Meçhul Asker Anıtı’nın önünde bacaklarını 90 derece havaya kaldırarak yaptıkları nöbet değişimi turistlerin ilgisini çekiyor.

Kolonaki

Atina’nın Kolonaki’si, İstanbul’un Nişantaşı’sı gibidir. Kentin bu havalı mahallesi, lüks butikler, gösterişli restoranlar ve sayısız kafeleriyle kentin zengin kesiminin vaktini en çok geçirdiği yer. Siz de tıpkı Atinalılar gibi önce Kolonaki sokaklarında biraz yürüyüş yapabilir, ardından alışveriş yapabilir ve sonra dinlenmek için popüler kafelerden olan De Capo’da bir kahve molası verebilirsiniz.

Herodes Atticus Odeonu

Yaklaşık olarak 5000 izleyici kapasiteli bu antik tiyatro milattan sonra 161 yılında, dönemin en önemli isimlerinden Herodes Atticus tarafından yaptırılmış. Akropolis’in yamaçlarında bulunan ve günümüzde hala Haris Alexiou ve George Dalaras gibi ünlü Yunan sanatçıların konserlerine ev sahipliği yapan Herodes Atticus Odeonu, müthiş Atina manzarasıyla da dikkat çekiyor.

Agia İrini Meydanı

Eskiden şehrin çiçek pazarının kurulduğu Agia İrini Meydanı, son yıllarda yaşadığı dönüşüm sayesinde, kentin artık en popüler yerlerinden biri. Turistlerin henüz çok fazla keşfetmediği Agia İrini’nin en çok sevilen iki mekanı olan Tailor Made ve Spollati’de gündüzleri şehrin en iyi kahvelerini, akşamları ise çeşitli kokteylleri tadabilirsiniz.

Antik Agora

Antik dönemde sosyal hayatın kalbinin attığı, politika ve güncel olaylarla ilgili tartışmaların yapıldığı Antik Agora, günümüze dek ulaşan kalıntılarıyla dikkat çekiyor. Bu kalıntılardan, yapımı M.Ö. 415 yılında tamamlanan Hephaistos Tapınağı’nı mutlaka görmelisiniz.

Monastiraki

Kıvrımlı dar sokakları, dükkanları ve kafeleriyle Atina’nın en canlı bölgelerinden biri olan Monastiraki, aynı zamanda Yunan mimarisini yansıtan binalarıyla da fotojenik semtlerden biri. Ifestou ve Astiggos sokaklarında Pazar günleri kurulan bit pazarı ise çok fazla ilgi görüyor.

Lykavittos Tepesi

Üçgen biçimindeki şekliyle anında fark edebileceğiniz Lykavittos Tepesi, Atina ve uzakta Ege Denizi’nin manzarasını görebileceğiniz tepelerden birisi. Lykavittos Tepesi’ne Kolonaki’deki Ploutarchou Caddesi’nden teleferikle ulaşabilirsiniz. Eğer macera seviyorsanız, merdivenleri de tercih edebilirsiniz.

  • Atina’da Gezilecek Yerler için yorumlar kapalı